Sepet
Arakan Su Kuyusu Hissesi
Arakan Su Kuyusu Hissesi
01 Ocak 1970

- ) İçme suyu problemi çözülürse kirli sudan kaynaklanan salgın hastalıklardan ölen en az 1,6 milyon kişinin hayatı kurtulacaktır. Bunun için sağlıklı su kuyularının açılması birçok insanın hayatını olumlu yönde etkileyecektir. İslamiyetim derneği olarak yaptığınız bağışlar ile mazlum çoğrafyalardaki su ihtiyaçı olan bölgelere su kuyusu açıyoruz.

 

- ) Bir hadiste; Medine’de suyu içilebilir ve tatlı olan kuyu, Rûme kuyusuydu. Hz. Peygamber, bu kuyunun sahibine giderek “Bu kuyuyu cennette bir pınar mukabili bana sat” talebinde bulunmuştur. Adam, bu suyu satarak geçimini sağladığını ifade etmiştir. Bunun üzerine Hz. Peygamber, imkânı olanları teşvik etmiştir. “Kim Rume kuyusunu (halka bağışlamak üzere) satın alırsa ona cennette misli verilecektir.” Başka bir anlatımla “Kim Rume kuyusunu satın alırsa Allah ona mağfiret buyursun” demiştir. Hz. Osman doğruca adamın yanına giderek pazarlık yapmış ve kuyuyu satın almıştır. Sonra Hz. Peygamber’in yanına gelerek, kuyu sahibine vaat edilen ücretin ona da vaad edilip edilmediğini sormuş. “Evet” cevabı üzerine “Ben onu satın aldım ve müslümanlara bağışladım” demiştir.

 

 - ) Sa’d b. Ubâde’nin annesi vefat etmişti ve Rasûlullah (S.A.V)’a gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü! Annem öldü onun adına sadaka verebilir miyim?” diye sordu. Rasûlullah (S.A.V) da: “Evet” buyurdu.  Sa’d: “Hangi sadaka daha hayırlı ve değerlidir?” diye sorunca, Rasûlullah (S.A.V): “İnsan ve hayvanların su ihtiyaçlarına cevap vermektir” buyurdu. (Nesai, İbn Mace) Bunun üzerine Sa’d, Medine’de bir çeşme yaptırmış, o çeşme uzun süre insanlara hizmet etmiştir. (İbn Hanbel, Müsned)

 

TRY
Afrika Su Kuyusu
TRY
Arakan Su Kuyusu
TRY
İLETİŞİM HATTI +90 541 730 8519