Sepet
Zekat
Zekat
01 Ocak 1970

Zekat ; Sözlük anlamında zekat; Temizlik, artmak, bereketli olmak, iyi ve düzgün olmak anlamında kullanılır.


Zekat Kimlere Farzdır?


Akıllı olan, buluğ çağına ermiş, borcu olmayan, nisap miktarı kadar mala sahip olan her hür Müslüman’ın zekat vermesi farzdır.


Zekat Miktarı?


Nisap miktarı 80,18 gram altındır. 80,18 gram veya buna karşılık gelen birikmiş parası (tahsili kesin alacaklar dahil) olan kişi dinen zengin sayılır Bu Sebepten zekat vermekle yükümlüdür. Bazı ilmihal kitaplarında nisap miktarı 92 gram altın olarak geçer. Ancak T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu toplanarak nisap miktarını fakirlerin lehine 80,18 gram altın olacak şekilde belirlemiştir.


Zekat Ne Zaman Verilir?


Zekat verecek bir kimse, elindeki mala 1 yıldır sahip olduktan sonra dilediği zaman verebilir. İslam’da genelde zekat Ramazan ayında verilmektedir.


Zekat Kimlere Verilir?


Zekat; durumu olmayanlara, borçlulara, yolculara, öğrencilere ve talebelere verilir.


Zekat Miktarı Nasıl Hesaplanır?


Zekat verilmesi için eldeki varlıkların üzerinden 1 yıl geçmiş olması ve nisap miktarından çok olması gerekmektedir. Kişinin zekat vermesi gereken tutar ise zekata tabi varlıkların toplam değerinin %2,5'i ya da bir başka deyişle 1/40'ı kadarıdır.


Zekat Sadece Nakit Olarak Mı Verilir?


Zekat verilecek tutar hem nakit, hem mal, hem de ikisinin karışımı şeklinde verilebilir.


Sizin Aracılığınız İle Zekatımı Bağışlayabilir Miyim?


İslamiYetim Derneği olarak yapılan tüm yardımları 1. Elden gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak ve yer yüzünde yardıma muhtaç tüm kardeşlerimizin yaralarını sarmak ilk gayemiz olmakla birlikte zekat yardımlarınızı da gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.


Size Nasıl Ulaşabilirim?


Derneğimizin Web Sitesi Üzerinden Bizler İle İletişime Geçebilir, Online Bağış Bölümünden Yardımlarınızı ulaştırabilir yahut, 0 (216) 606 38 86 Numaralı sabit hat +90 (541) 730 85 19 Numaralı Whatsapp Hattı üzerinden bizlere Ulaşabilir ve Detaylı Bilgi Alabilirsiniz...

TRY
İLETİŞİM HATTI +90 541 730 8519